December 18, 2018 13:18:33

1. Publicarea in limba franceza a volumului de studii ale unor istorici din Franta,Romania, Germania, Anglia intitulat „Razboi si societate in Europa”.

2. Publicarea unui volum de documente dedicat Misiunii Militare franceze in Romania, condusa de generalul Berthelot in timpul primului razboi mondial”1916-1918-Romania vazuta de generalul francez H.M.Berthelot”

3. Organizarea unor expozitii cu standuri de carti editate sub egida fundatiei cu ocazia unor targuri , simpozioane, sesiuni de comunicari stiintifice etc.

4. Lansare la Paris a volumului „Razboi si societate in Europa” iar apoi mediatizarea si lansarea lucrarii in tara.

5. Organizarea ceremonialelor de comemorare la monumentul generalului Gusa din curtea bisericii din Spataru (28 martie si 22 decembrie)

6. Completarea fondului documentar al fundatiei cu noi marturii documente etc

7. Acordarea unei burse de studiu in strainatate pentru sprijinirea unui student dintr-o academie militara.

8. Prezentarea in mass media a site-ului fundatiei si actualizarea sa permanenta.

9. Atribuirea medaliei comemorative „Gen. Stefan Gusa” unor personalitati militare participante la manifestarile fundatiei.

10. Prezentarea si promovarea media a cartilor editate sub egida fundatiei iar ulterior donarea acestora bibliotecilor cercurilor militare, academiilor,unitatilor militare etc.

11. Selectarea si promovarea actiunilor de sprijinire a solicitarilor pentru publicarea de lucrari de istorie militara.

12. Lansarea la postul de televiziune Europa Nova Lugoj a emisiunii lunare intitulate :”Istoria inedita in cartile editate sub egida Fundatiei General Stefan Gusa”.

13. Editarea sub egida fundatiei la volumului 1 al „Dictionarului Enciclopedic Militar” elaborat de un colectiv de la Academia Fortelor Terestre.

14. Lansarea cartii “Condamnat la adevar”, o carte document despre activitatea generalului Gusa in perioada decembrie 1989.